yerli araba fakirin sitesi oyun hilesi otomobil sitesi teknoloji sitesi magazin sitesi alexa hileleri ilksite zengin sitesi birincisite aksaray sondakika bilecik sondakika bolu sondakika artvin sondakika edirne sondakika hatay sondakika izmir sondakika kilis sondakika konya sondakika mersin sondakika ankara hastabakıcı kocaeli sondakika mugla sondakika rize sondakika yalova sondakika karabuk haberleri diyarbakir haberleri hakkari haberleri afyon haberleri duzce sondakika mardin haberleri ankara sondakika burdur haberleri kuşadası escort sakarya haberleri tokat haberleri trabzon haberleri kayseri sondakika adana haberleri antalya sondakika samsun haberleri amasya haberleri aydin haberleri ordu haberleri denizli haberleri mani sasondakika bursa haberleri webgelişim teknokentim teknolojiyi olaypara script indir warez script indir warez tema indir warez script tema indir warez theme indir ücretsiz warez theme indir ücretsiz script indir arayüzweb gaziantep haberleri gaziantep haber merkezi deneme testi
a
istanbul organizasyon evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve nakliyat, gaziantep asansörlü taşıma, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep palyaço,

İktisat karnesi zayıf

Türkiye Bilişim Derneği (TBD), Türkiye’nin dijitalde 2023 karnesini çıkardı. Türkiye, dijitalde 100 üzerinden 70.44 notu aldı. Dijital Türkiye Endeksi’nde Hizmet ve Toplumsal Endeks tepeyi paylaşırken iktisat düşük puan aldı.

TBD Genel Lideri Rahmi Aktepe, “Çalışma, Dijital Türkiye seyahatinde ekosistem paydaşlarını bir ortaya getiren ve strateji ve aksiyon planlarının belirlenmesi ve uygulanmasına destek oluşturan değerli bir kaynak olacak” dedi. 2023 Dijital Türkiye Endeksi’nde en yüksek puanı hizmet bölümü aldı. Skoru 82.39 olan hizmet bölümünde yaşamsal olaylar kapsamında adalet (81.4), aile (70.3), araç (85.6), meslek (81), şirket genel (81.5), şirket heyetim (82.8), taşınma (100), yükseköğretim (82.9) ve sıhhat (90.8) notunu aldı. e-Devlet Kapısı üzerinden sunulmaya başlayan “araçlarım” ve “çalışma hayatım” üzere bütünleşik hizmetlerin kıymetli gelişme kaydedildiği belirtilen endekste ikinci el araç, muayene randevu üzere hizmetlerin entegrasyonların eksikliği münasebetiyle kesintisiz hizmet sunumu açısından şimdi kâfi seviyede olmadığı tespit edildi.

SAYISAL UÇURUM

Hanehalkının internet kullanımını ölçekleyen toplum ekseninin skoru ise 71.42 oldu. İktisat ekseninin skoru ise 64.01 olarak belirlendi. İktisat alanında güçlü yanlar iş dünyasına sunulan gelir yönetimi, sicil idaresi ve toplumsal güvenlik üzere merkezi bilişim sistemlerinin varlığı olarak tespit edilirken en büyük zafiyet ise KOBİ seviyesinde gerçekleşen ekonomik süreçlerde yeni kuşak teknoloji kullanımının yaygınlaşmamış olması ve dijital ağır kesimlerin düşüklüğü olarak belirlendi.

Kamunun dijital dönüşümde başarılı bir performans sergilediği belirtilen Türkiye Dijital Endeksi’nde devlet ekseninin skoru 67.92 oldu. Araştırmaya nazaran, hem işletmeler hem de hanehalkının yüksek süratli internet ve performanslı şahsî aygıt erişimi konusundaki muhtaçlıklarının giderilmesinde yaşanan aksaklıklar “sayısal uçurum” konusunu tekrar gündeme taşıdı.

Türkiye’de internet altyapısını tüm istikametlerden inceleyen dijital ekosistem ekseninin skoru 66.47 oldu. Dijital ekosistem ekseninde İnternet ve bağlantı altyapısı, ortak hizmetler ve bilişim uzmanı yetiştirmeye yönelik teşviklerin varlığı güçlü yanlar olarak ön plana çıkarken bilişim dalının tüm bölümler içerisindeki görece küçüklüğü ile yazılım ve donanım alt bölümlerinin ülke iktisadına katkısı açısından düşük performans sergilediği bulgusuna varıldı. Raporda yerli yazılım bölümünün geliştirilmesi ve bilgi yönetişimi konusundaki faaliyetlerin yerine getirilmesinde eksiklikler olduğu tespit edildi. Endekste ayrıyeten “Ülkemizde her ne kadar dijital data etrafında ferdî bilgilerin korunması, açık bilgi portalı, ulusal bilgi sözlüğü ve kamu data alanı üzere değerli çalışmalar yürütülüyor olsa da net bir dijital data siyasetimizin ve ilgili önlemlerimizin olmadığı görülmektedir” tabirleri yer aldı.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Çevreyi kirletenlere uygulanan ceza oranları artırıldı

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.