yerli araba fakirin sitesi oyun hilesi otomobil sitesi teknoloji sitesi magazin sitesi alexa hileleri ilksite zengin sitesi birincisite aksaray sondakika bilecik sondakika bolu sondakika artvin sondakika edirne sondakika hatay sondakika izmir sondakika kilis sondakika konya sondakika mersin sondakika ankara hastabakıcı kocaeli sondakika mugla sondakika rize sondakika yalova sondakika karabuk haberleri diyarbakir haberleri hakkari haberleri afyon haberleri duzce sondakika mardin haberleri ankara sondakika burdur haberleri kuşadası escort sakarya haberleri tokat haberleri trabzon haberleri kayseri sondakika adana haberleri antalya sondakika samsun haberleri amasya haberleri aydin haberleri ordu haberleri denizli haberleri mani sasondakika bursa haberleri webgelişim teknokentim teknolojiyi olaypara script indir warez script indir warez tema indir warez script tema indir warez theme indir ücretsiz warez theme indir ücretsiz script indir arayüzweb gaziantep haberleri gaziantep haber merkezi deneme testi
a
istanbul organizasyon evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve nakliyat, gaziantep asansörlü taşıma, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep palyaço,

Çevreyi kirletenlere uygulanan ceza oranları artırıldı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca 2024’te çevreyi kirletenlere uygulanacak idari para cezaları belirlendi.

Bakanlığın 2872 sayılı Etraf Kanunu uyarınca verilecek idari para cezalarına ait bildirisi, bugünkü Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna nazaran, ilgili kanuna alışılmamış davranan kişi ve kuruluşlara 2024 yılında kesilecek para cezaları, yine değerleme oranı olan yüzde 58,46 artırıldı.

1 Ocak’tan itibaren egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırmayan motorlu taşıt sahipleri 9 bin 943 lira, birebir aracın yönetmeliklerle belirlenen standartlara karşıt emisyona sebep olması durumunda ise 19 bin 897 lira ceza ödeyecek.

EGZOZ GAZI CEZALARI

Egzoz Gazı Emisyon Yetki Dokümanı bulunan lakin yetkilendirme sonrasında ilgili yönetmelikle düzenlenen koşulları kaybettiği tespit edildiği halde ölçüme devam eden yahut tekniğine ve belirlenen kurallara alışılmamış ölçümler yapanlara 39 bin 797 lira ceza uygulanacak. Ayrıyeten yapılan düzenlemelerle öngörülen evrak olmadan emisyon ölçümü yapanlar, evraklarda tahrifat yapanlar ve düzmece evrak düzenleyenlere 79 bin 611 lira cezalandırılacak.

Hava kirliliği istikametinden kıymetli tesirleri nedeniyle kurulması ve işletilmesi yönetmelikle müsaadeye tabi tutulan tesisleri, yetkili makamlardan müsaade almadan kuran ve işleten, müsaadenin iptal edilmesine karşın kurmaya ve işletmeye devam eden, bu tesislerde müsaade almaksızın sonradan değişiklik yapan yahut yetkili makamların gerekli gördükleri değişiklikleri tanınan müddette yapmayanlar 464 bin 585 lira ceza ödeyecek. Bu tesislerde emisyon ölçüleri yönetmelikle belirlenen sonları aşıyorsa ödenecek idari para cezası 929 bin 233 lira olacak.

İzne tabi tesisleri, aldıkları müsaade evrakında yahut yönetmeliklerde öngörülen tedbirleri almadan yahut yönetmeliklerde belirlenen emisyon standartlarına ve sınırlamalarına karşıt olarak işletenlere de 464 bin 585 lira idari para cezası verilecek.

Benzin ve naftanın depolanması, dolumu ve tankerlerle nakliyesine ait terminaller, dolum adaları yahut akaryakıt istasyonlarında kullanılan her türlü düzenek, tesis ile tankerlerden salınan uçucu organik bileşiklerin denetimine ait Bakanlıkça belirlenen temel ve kriterlere uymayan, terminaller yahut dolum adaları için 288 bin 679 lira, akaryakıt istasyonları için 144 bin 339 lira, tankerler için 14 bin 472 lira idari para cezası kesilecek.

Katı yakıt özelliklerini sağlamayan yakıtları ithal eden yahut satanlara, katı yakıtların depolanması, taşınması, yüklenmesi, boşaltılması yahut torbalanmasına ait düzenlemelere uymayanlara verilen ceza ölçüleri ise 79 bin 611 lira, dokümanların yahut müsaadelerin alınmaması durumunda 119 bin 420 lira olarak belirlendi.

ÇED İHLALLERİNİN BEDELİ 193 BİN 522 LİRA

Çevresel Tesir Değerlendirmesi (ÇED) sürecinde verdikleri taahhütnameye alışılmamış davrananlar da her bir ihlal için 193 bin 522 lira ödeyecek.

Kurulması zarurî atık alım, ön arıtma, arıtma yahut bertaraf tesislerini kurmayanlar ile kurup da çalıştırmayanlara 1 milyon 161 bin 568 lira idari para cezası uygulanacak.

Standartlara ters halde gürültü ve titreşime neden olan konutlar için ceza ölçüsü 7 bin 667 lira, ulaşım araçları için 23 bin 155 lira, iş yerleri ve atölyeler için 77 bin 372 lira, fabrika, şantiye ve cümbüş gürültüsü için de 232 bin 264 lira olacak.

Yeni düzenlemeyle denizi kirleten tüm deniz araçlarına yönelik cezalar da groston başına artırıldı.

Biyolojik çeşitliliği tahrip edenlere ve ilan edilen Özel Etraf Muhafaza Bölgeleri için tespit edilen müdafaa ve kullanma temellerine alışılmamış davrananlara ve sulak alanlar için yönetmelikle belirlenen müdafaa ve kullanım metot ve asıllarına ters davrananlara 387 bin 141 lira ceza verilecek.

ANIZ YAKANLARIN CEZASI 5 KAT ARTACAK

Kanuna ters olarak anız yakanlar ise her dekar için 386 lira 79 kuruş ödeyecek. Anız yakma fiilinin orman ve sulak alanlara bitişik yerler ile meskun mahallerde işlenmesi durumunda ceza 5 kat artırılacak.

Kanundaki muhafaza asıllarına karşıt olarak içme ve kullanma suyu muhafaza alanlarına, kaynağın kendisine ve bu kaynağı besleyen yer üstü ve yer altı sularına, sulama ve drenaj kanallarına atık boşaltanlara 929 bin 233 lira idari para cezası verilecek. Bu fiilin konutlarla ilgili olarak işlenmesi halinde her konut ve bağımsız kısım için ceza ölçüsü 23 bin 155 lira olacak.

İlgili mevzuatlardaki yol ve temellere, yasaklara yahut sınırlamalara muhalif atık toplayan, taşıyan, süreksiz ve orta depolama yapan, geri kazanan, geri dönüşüm sağlayan, tekrar kullanan yahut bertaraf edenlere 433 bin 18 liradan 1 milyon 732 bin 78 liraya kadar ceza verilecek, ithal edenler ise 1 milyon 443 bin 397 lira ödeyecek.

ÇEVREYİ KİRLETENLERE 4 BİN 810 LİRA CEZA

Öte yandan umuma açık yerlerde her ne halde olursa olsun çevreyi kirletenlerin cezası 4 bin 810 lira olarak belirlendi.

ÜCRETSİZ POŞETE METREKARE BAŞINA CEZA

Plastik poşetleri ilgili mevzuata alışılmamış olarak fiyatsız yahut Bakanlıkça belirlenen metot ve temellere ters verdiği tespit edilen satış noktalarına depo alanı hariç kapalı satış alanının her metrekaresi için 79,59 lira, elektronik ortamda satış yapanlara ise 14 bin 432 liradan 144 bin 339 liraya kadar ceza verilecek.

Ayrıca Bakanlıkça belirlenen metot ve temellere muhalif plastik poşetleri üretene, tedarik edene, üreticinin Türkiye dışında olması halinde, üretici tarafından yetkilendirilen temsilciye ve/veya ithalatçıya 72 bin 169 lira, geri kazanım iştirak hissesine ait belirlenen temellere uymayanlara da 7 bin 216 lira ceza uygulanacak.

Sera gazı emisyonlarının takibine ait yasaklara yahut sınırlamalara ters olarak, sera gazı emisyonu izleme planını sunmayanlar yahut mühleti içerisinde güncellemeyenlerin ödeyeceği ceza ölçüsü 115 bin 471 lira, doğrulanmış sera gazı emisyonu raporunu müddeti içerisinde sunmayanların ceza ölçüsü da 173 bin 207 liraya yükseldi.

Depozitoya tabi eserleri piyasaya sürenlere 96 bin 226 lira, satış noktaları dahil depozitolu eserleri kullanıcılara/tüketicilere sunanlara ise faaliyet alanının her metrekaresi için 72,95, depozito uygulaması toplama sistemine iştirak sağlama yükümlülüğünü ve kaidelerini yerine getirmeyen satış noktalarına da satış alanının her metrekaresi için 481,13 lira ceza kesilecek.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Son dakika… Çalışan emekliye 5 bin TL ikramiye teklifi maddeleşti

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.