yerli araba fakirin sitesi oyun hilesi otomobil sitesi teknoloji sitesi magazin sitesi alexa hileleri ilksite zengin sitesi birincisite aksaray sondakika bilecik sondakika bolu sondakika artvin sondakika edirne sondakika hatay sondakika izmir sondakika kilis sondakika konya sondakika mersin sondakika ankara hastabakıcı kocaeli sondakika mugla sondakika rize sondakika yalova sondakika karabuk haberleri diyarbakir haberleri hakkari haberleri afyon haberleri duzce sondakika mardin haberleri ankara sondakika burdur haberleri kuşadası escort sakarya haberleri tokat haberleri trabzon haberleri kayseri sondakika adana haberleri antalya sondakika samsun haberleri amasya haberleri aydin haberleri ordu haberleri denizli haberleri mani sasondakika bursa haberleri webgelişim teknokentim teknolojiyi olaypara script indir warez script indir warez tema indir warez script tema indir warez theme indir ücretsiz warez theme indir ücretsiz script indir arayüzweb gaziantep haberleri gaziantep haber merkezi deneme testi
a
istanbul organizasyon evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve nakliyat, gaziantep asansörlü taşıma, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep palyaço,

Af Örgütü’nden Anayasa Mahkemesi’ne HDP daveti: Kapatılması, hak ihlali olur!

Anayasa Mahkemesi (AYM), bugün kapatma davasında HDP’nin kelamlı savunma yapmama talebini kıymetlendirecek. Uluslararası Af Örgütü de, bu kritik görüşme öncesi davayla ilgili yazılı açıklamada bulundu. 

“ULUSLARARASI YÜKÜMLÜLÜKLERİ AÇIKÇA İHLAL EDER”

Kapatma davasının ifade ve örgütlenme özgürlüğünün ihlali olduğu belirtilen açıklamada, şöyle denildi:

6 Şubat’taki yıkıcı zelzelelerin akabinde kritik ehemmiyetteki seçimlere hazırlanırken HDP’nin kapatılması ve geçmişteki ve mevcut yüzlerce HDP üyesine siyasi yasak getirilmesi Türkiye’nin milletlerarası yükümlülüklerini açıkça ihlal eder.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) başkanı Devlet Bahçeli’nin ‘terör bağlantıları’ savları nedeniyle kamuya açık olarak tekraren HDP’nin kapatılması istikametinde davette bulunmasının akabinde Mart 2021’de Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı HDP’nin kapatılması istemiyle Anayasa Mahkemesi’nde dava açtı. Anayasa Mahkemesi, ‘HDP’nin terör örgütü için bir odak haline geldiği’ argümanlarına ait kâfi kanıt sunmadığına hükmederek iddianameyi Başsavcılığa iade etti. Mahkeme, Haziran 2021’de Başsavcılığın yine ilettiği iddianameyi kabul etti.

“BÖLÜNMEZ BÜTÜNLÜĞE MUHALİF EYLEM” İDDİASI

İddianame, HDP’nin ‘devletin ülkesi ve milletiyle ayrılamaz bütünlüğüne’ ters aksiyonlarda bulunduğunu ve partinin bu tıp aksiyonların odağı haline geldiğini öne sürüyor. HDP, 5 Kasım 2021’de Anayasa Mahkemesi’ne ön savunmasını sunarak partiyi kapatma teşebbüsüne itiraz etti. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, iddianamede ismi geçen 451 kişinin yazılı savunmalarını beklemeden ve incelemeden 30 Kasım’da temel hakkındaki mütalaasını sundu. Mayıs 2022’de Başsavcılık yetkilileri HDP’ye karşı savları haklı gösterdiği öne sürülen ek kanıtları mahkemeye sundu lakin savcılığın davaya husus suçlamasını destekleyecek somut kanıt sunmadı. Ocak 2023 başında Anayasa Mahkemesi, partinin, öbür tüm parlamento kümeleri üzere hak sahibi olduğu Hazine yardımlarının yatırıldığı banka hesabına tedbiren bloke konulmasını istedi. Bloke kararı Mart 2023’te, HDP’nin itirazı üzerine oyçokluğuyla kaldırıldı. HDP’nin 11 Nisan 2023 tarihli duruşmada savunmasını sunması bekleniyor.

“AİHM, BİRÇOK KERE İHLAL KARARI VERDİ”

HDP, 1993’ten bu yana Türkiye’de anayasaya alışılmamış hareketlerde bulunma savıyla kapatmayla sonuçlanabilecek bir davayla karşı karşıya kalan sekizinci Kürt tabanlı sol siyasi partidir. Bu müddet boyunca beş siyasi parti PKK ile iltisaklı olma suçlamasıyla kapatıldı. Başka iki parti kendi kendini feshetti. Türkiye’nin taraf devlet olduğu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Kürt tabanlı siyasi partilerin kapatılmasını izleyen tüm müracaatlarda, her şeyden evvel bu partilerin kapatılmasının ‘acil bir toplumsal ihtiyacı’ karşıladığının makul bir biçimde söylenemeyeceği gerekçesiyle birçok defa Avrupa İnsan Hakları Kontratı (AİHS) Unsur 11 bakımından ihlal kararı verdi. Kürtlere ait toplumsal ve siyasi problemleri gündeme getirdiği için kapatılan birinci siyasi partinin, PKK kurulmadan çok evvel, 1971’de kapatılan Türkiye Emekçi Partisi (TİP) olduğunu belirtmek değerlidir.

Bugüne kadar Türkiye, siyasi partilerin kapatılması yahut bu partilerle ilişkilendirilen şahıslara getirilen öbür kısıtlamalara dayalı insan hakları ihlalleri tespitinde bulunan AİHM kararlarını uygulamakta başarısız oldu. Bu kararlar, yetkililerin HDP’li milletvekillerinin dokunulmazlıklarını kaldırarak adil olmayan bir biçimde yargılanmalarının önünü açtığı davalar ile terörle gayret maddelerinin söz ve örgütlenme özgürlüğü haklarını gereksiz yere kısıtlamak için kullanıldığı davaları kapsamaktadır. Örneğin Aralık 2020’de, AİHM Büyük Daire, HDP’nin eski eş genel lideri Selahattin Demirtaş’ın tutukluluğu ve yargılanması nedeniyle Türkiye’nin, Demirtaş’ın başka haklarının yanı sıra kişi özgürlüğü ve güvenliği (Madde 5), tabir özgürlüğü (Madde 10) ve seçme ve seçilme haklarını (AİHS Ek 1. Protokol Unsur 3) ihlal ettiğine hükmetti. Mahkeme tıpkı vakitte, çok geniş bir biçimde oluşturulan ceza kanunlarının, bilhassa de 3713 Sayılı Terörle Uğraş Kanunu ve geniş yorumunun, siyasi muhalefeti tabir etmeyi de içeren bir dizi yasal faaliyeti cezalandırmak için kullanıldığı sonucuna vardı. Ayrıyeten, AİHM, siyasi muhalifler hakkında Ceza Kanunu yahut Terörle Gayret Kanunu’nun çeşitli unsurlarından açılan ceza soruşturmaları sonucunda söz özgürlüğü hakkına hukuksal destekten mahrum ve orantısız müdahalelerde bulunulduğunu tespit etti.

“İFADE VE ÖRGÜTLENME ÖZGÜRLÜĞÜ HAKLARININ İHLALİ OLUR”

HDP’nin kapatılması, tabir ve örgütlenme özgürlüğü haklarının ihlali olur ve Türkiye’de insanların kamu işlerinin yürütülmesine katılma imkanını önemli ölçüde zayıflatır. Milletlerarası Af Örgütü, Türkiye yetkililerini, milletlerarası insan hakları hukuku kapsamındaki yükümlülüklerinin gereğini yerine getirmeye ve bu hakların gerektiği üzere korunmasını sağlamak için AİHS, mukavelenin protokolleri ve geçmiş AİHM karalarına uymaya çağırmaktadır. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı bilhassa, AİHM’in son yıllarda Türkiye yetkililerinin siyasi partileri kapattığı benzeri şartlar nedeniyle örgütlenme hakkı ihlalleri tespit ettiği evvelki kararlarını dikkate alarak HDP’ye karşı kapatma istemiyle açtığı davayı geri çekmelidir.

İlaveten, Milletlerarası Af Örgütü, Anayasa Mahkemesi’ni, mevcut davayla alakalı olan ve vereceği karar için yol gösterici bir temel vazifesi görmesi gereken çok sayıda bağlayıcı AİHM kararını göz önünde bulundurmaya çağırmaktadır. Türkiye devleti, yargı erki dahil bir bütün olarak milletlerarası insan hakları hukukunu korumakla ve ülkedeki herkesin örgütlenme özgürlüğü hakkını özgürce kullanabilmesini garanti altına almakla yükümlüdür.”

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Akdeniz’de 4,2 büyüklüğünde zelzele meydana geldi

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.