Sivas Sakarya’da Yeni Şehit Mezarları Radarla Tespit Edildi

Sakarya’da yeni şehit mezarları radarla tespit edildi

Sivas Cumhuriyet Üniversitesinde görev yapan bilim insanları, tarihi Sakarya Meydan Muharebesi’nde bilenen şehitlikler dışında yeni 2 bine yakın mezar keşfetti.

23 Ağustos 1921 tarihinde başlayıp 13 Eylül 1921’de sona eren, dünya harp tarihine en uzun meydan muharebesi olarak geçen, çok sayıda subay şehit olduğu için Subaylar Savaşı diye de anılan Sakarya Meydan Muharebesi şehitlerinin mezar yerleri Cumhuriyet Üniversitesi(CÜ) bilim insanları tarafından tespit ediliyor. CÜ Mühendislik Fakültesi Jeofizik Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Özcan Bektaş, Öğretim Görevlisi Sinan Koşaroğlu ve Bitlis Eren Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Aydın Büyüksaraç tespit için çalışma başlattı.

Yürütülen çalışmanın Sakarya Meydan Muharebesi’nin vatan savunmasındaki yerini ifade etmesi açısından büyük önem taşıdığını ifade eden Doç. Dr. Özcan Bektaş, şehit düşen askerlerin defin yerlerini jeofizik yöntemlerle tespit ettiklerini söyledi.

Bektaş, Sakarya Meydan Muharebesi’nin şehitlik alanlarının araştırılmasıyla ilgili Tarım ve Orman Bakanlığı 9’uncu Bölge Müdürlüğü ile Üniversitemiz Jeofizik Bölümünün protokolü var. Polatlı ve Haymana arasında kalan, 22 gün 22 gece süren kanlı bir savaş. Dolayısıyla şehitlerin sayısı ve defin yerleri bilinmiyor dedi.

2 BİNE YAKIN ŞEHİT MEZARINA ULAŞILDI

Projeye başlamadan önce sadece üç şehit alanının ve 304 şehidin yerinin bilindiğini anlatan Bektaş, Bu proje devam ettikçe 16 defin yeri ve 2 bine yakın şehit mezarına ulaşıldı. Muhtemel alanlarda halen çalışmalarımız devam ediyor dedi.

Bölgede jeofizik çalışmaları devam ederken boş kovanlara, patlamış toplara veya patlamamış el bombalarına rastladıklarını belirten Doç. Dr. Bektaş, şehit yerlerinin belirlenmesinden sonra Sakarya Meydan Muharebesi Milli Park Müdürlüğü ile Tarım ve Orman Bakanlığı buralarda anıtlar oluşturacak, koruma altına alıp ziyarete açılacağını vurguladı.

Öğretim Görevlisi Sinan Koşaroğlu ise, şehitlik alanlarını ve kayıp siperleri belirlediklerini ifade ederek, Sakarya Meydan Muharebesi ile ilgili yaptığımız çalışmada yer radarı yöntemini kullanarak yerin röntgenini çekip şehitlerimizin mezar yerlerini, sınırlarını ve şehitlik sayılarını belirliyoruz. Ayrıca bu çalışmada kayıp olan mühimmatlarımızın yerlerini ve sınırlarını belirleyeceğiz diye konuştu.

Sakarya Meydan Muharebesi’nde 19 bine yakın askerin şehit olduğunun altını çizen Koşaroğlu, savaşın 100’üncü yıl dönümü olan 2021 yılına kadar çalışmayı bitirmeyi hedeflediklerini sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.