yerli araba fakirin sitesi oyun hilesi otomobil sitesi teknoloji sitesi magazin sitesi alexa hileleri ilksite zengin sitesi birincisite aksaray sondakika bilecik sondakika bolu sondakika artvin sondakika edirne sondakika hatay sondakika izmir sondakika kilis sondakika konya sondakika mersin sondakika ankara hastabakıcı kocaeli sondakika mugla sondakika rize sondakika yalova sondakika karabuk haberleri diyarbakir haberleri hakkari haberleri afyon haberleri duzce sondakika mardin haberleri ankara sondakika burdur haberleri kuşadası escort sakarya haberleri tokat haberleri trabzon haberleri kayseri sondakika adana haberleri antalya sondakika samsun haberleri amasya haberleri aydin haberleri ordu haberleri denizli haberleri mani sasondakika bursa haberleri webgelişim teknokentim teknolojiyi olaypara script indir warez script indir warez tema indir warez script tema indir warez theme indir ücretsiz warez theme indir ücretsiz script indir arayüzweb gaziantep haberleri gaziantep haber merkezi deneme testi
a
istanbul organizasyon evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve nakliyat, gaziantep asansörlü taşıma, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep palyaço,

Sigortacılıktaki hareketlilik kısmen de olsa poliçe sayılarına yansıdı: Hayatdışı ‘70 milyon’u aştı

Türkiye Sigorta Birliği’nin (TSB) 2022 yılıyla ilgili poliçe dataları, bilhassa hayatdışı branşında genel olarak sigortalılığa ilginin arttığını ortaya koydu. COVID-19 salgını ve sonrasındaki olağanlaşma süreci, Türkiye’deki ekonomik sıkıntılar nedeniyle risklerden korunma muhtaçlığının artması bu hareketliliği etkilemiş görünüyor.

‘SEYAHAT’ CANLI

TSB’nin datalara nazaran 2022 yılında 2021’e kıyasla hayatdışı branşında poliçe (dönem içi yazılan) sayısı yüzde 13 artarak 74 milyon 547 bin adede yükseldi. Bu kapsamda en büyük alt branş olan mecburî trafik sigortasında poliçe sayısı yüzde 2.6 artışla 18 milyon 709 bin adet. Lakin kasko sigortasında poliçe sayısı yüzde 6.9 düşüşle 6 milyon 617 bin adet oldu.

Hayatdışının öteki alt branşlarında ise poliçe sayısı “seyahat sağlık”ta yüzde 61.3 artışla 2 milyon 686 bin, “genel zararlar”da yüzde 41.6 artışla 11 milyon 349 bin, “zorunlu deprem”de yüzde 18.5 artışla 10 milyon 672 bin, “nakliyat”ta yüzde 5.5 artışla 1 milyon 379 bin, “hukuksal koruma”da yüzde 148.5 artışla 1 milyon 782 bin adet oldu. Buna rağmen “kaza”da yüzde 7.1 düşüşle 7 milyon 251 bin adet poliçe kesildi.

Hayat branşıyla ilgili poliçe (dönem sonu yaşayan) sayısı ise yıllık bazda yüzde 2.2 azalarak 7 milyon 253 bin adet oldu. Banka kredisi kullanımındaki sınırlamalar bu sonuçta tesirli oldu. Örneğin “kredi kapsamında uzun vadeli vefat sigortası” poliçesi yüzde 12.9 azalışla 3 milyon 687 bin adede düştü. “Birikimli sigorta” poliçelerindeki yüzde 104’lük artış ise dikkat çekti.

TÜKETİCİ SÜRDÜRÜLEBİLİR ŞİRKETLERİ TAKİP EDİYOR

Generali Sigorta’nın düzenlediği şimdiki bir ankete nazaran Türkiye’deki tüketicilerin yüzde 57’si sürdürülebilirliğin değerinin farkında.

18-65 yaş ortası bireylerin katıldığı anketin sonuçlarına nazaran yüzde 57’lik kümenin içerisinde yer alan yüzde 31’lik bir müşteri kümesi ise sigorta şirketleri de dahil olmak üzere sürdürülebilir firmalardan hizmet almayı tercih ediyor. Sonuçlara nazaran dünya genelinde yüzdesel olarak Türk tüketicilerin bu hususa daha çok ehemmiyet verdiği ortaya çıkıyor. Anketle ilgili yayımlanan raporda görüşlerine yer verilen uzmanlar, tüketicilerin maliyet dezavantajı olmasına karşın sürdürülebilir şirketler ve eserlere olan ilgisini bunun en büyük delili olarak kıymetlendiriyor. Bilhassa yeni jenerasyon müşteriler daha dikkatli.

SEKTÖRDEN KISA KISA

  • Howden Türkiye Üst Yöneticisi Atınç Yılmaz’ın, “InsureTek Golden Shield Harikalık Mükafatları 2023”te, en itibarlı ödül olarak kabul edilen “Yaşam Uzunluğu Muvaffakiyet Ödülü-Liderlik” kategorisinde özel ödül aldığı açıklandı.
  • Neova İştirak Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Cem Salih Çelen, kaskoda müşteriye hakikat fiyatı sunabilmek için gelişmiş modelleri kullanarak yeni bir fiyatlama stratejisine geçtiklerini açıkladı.
  • Sigortaladım.com Genel Müdür Yardımcısı Orçun Kızıltepe, yeni mecburî trafik sigortası poliçesini platformları üzerinden satın alan müşterilerine fiyatsız cazibeli hizmeti de sunduklarını duyurdu.
  • Papara’nın, “cep telefonu sigortası” ve “evcil hayvan sigortası” eserlerinden sonra “seyahat sıhhat sigortası”nı da satışa sunduğu açıklandı.

TAMAMLAYICI SIHHATTE ÖMÜR UZUNLUĞU YENİLEMEYE DİKKAT

Yüksek medikal enflasyonun özel sıhhat sigortalarındaki prim artışını tamamlayıcı sıhhat sigortasına (TSS) nazaran daha fazla etkilediğini, bu nedenle TTS’nin daha çok ilgi gördüğünü vurgulayan Can Sigorta İdare Şurası Lideri Meral Şoför Toraman bu sigortayla ilgili tüketicilere şu uyarıyı yaptı: “Seçtiğiniz sigorta şirketinin sıhhat kuruluşu, hekiminizin ise SGK ile mutabakatlı olması ve hastane ağının genişliği ile ulaşılabilirliği, ayrıyeten ömür uzunluğu yenileme garantisini rahat ve kolay bir formda sağlaması kıymetli.”

Meral Toraman, TSS’ye talebin Türkiye’nin her yerinden artarak gelmeye devam ettiğini belirtti.

‘KADINLARA ÖMRÜN HER ALANINDA DAYANAK VERİYORUZ’

Kanser tedavisinin maddi olduğu kadar manevi olarak da yıpratıcı bir süreç olduğunu vurgulayan BNP Paribas Cardif Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Sertsöz, geliştirdikleri “Kadına Paha Sigortası” ile 7 farklı kanser tipi için teminatlar oluşturduklarını açıkladı.

“Kadınlara hayatları boyunca muhtaçlıkları olan her alanda tam dayanak sağlıyoruz” diyen Sertsöz’ün verdiği bilgiye nazaran bayanlar, limitleri 20 bin TL ile 500 bin TL ortasında değişen teminat paketleri ortasından kendi bütçelerine nazaran en uygun paketi seçebiliyor.

Gökhan Sertsöz, kanserin tedavisindeki en büyük etkenin erken teşhis olduğunu anımsattı.

DASK’A YAPILAN İHBAR SAYISI 469 BİN 35 ADET

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK), 6 Şubat tarihli Kahramanmaraş merkezli sarsıntılar kapsamında 17 Nisan prestijiyle mecburî zelzele sigortasıyla ilgili 469 bin 35 adet hasar ihbarı alındığını duyurdu.

Bu ihbarların kıymetlendirilmesi sonucunda ise bugüne kadar yapılan tazminat ödeme fiyatı 19 milyar 182 milyon TL’yi aştı. Açıklamaya nazaran ödemesi yapılan evrak sayısı 220 bin 359 adet olurken 54 bin 609 evrak şimdi Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından hasar tespiti yapılamamış olduğu için sürece alınmadı. Tekrar 14 bin 915 evrak ise zarurî zelzele sigortası kapsamı dışında olduğu için ödeme dışı olarak kapatıldı. 82 bin 561 belgede eksik evrak tespit edilirken 37 bin 530 belge için de ilgili bakanlığın hasarsız tespiti üzerine hasarsız belge süreci yapıldı.

PARAMETRİK SİGORTALAR SARSINTIYLA ÖNE ÇIKIYOR

IBS Sigorta ve Reasürans Brokerliği Üst Yöneticisi Murat Çiftçi, yaşanan büyük sarsıntılar ve gibisi afetlerde hasar tespit çalışmalarının tamamlanarak sigortalılara tazminat ödemelerinin süratlice yapılabilmesi konusunda parametrik sigortaların kolay tahliller sunduğunu ve öne çıktığını vurguladı. “Verilere dayalı olarak süratli ve kolay çözüm“ diyen Çiftçi şöyle devam etti:

“Depreme ait parametrik sigortalarda, hasar ödemeleri için, kontratta belirlenen büyüklükteki bir sarsıntının meydana gelmiş olması ve kelam konusu konut yahut işyerinin bu bölgede yer alması kaidelerinin oluşması kâfi. Bu noktada ziyandan bağımsız olarak, kontratta belirtilen fiyatın ödemesi en kısa müddette sigortalıya yapılabiliyor.” Çiftçi ayrıyeten bu cins sigortaların bilhassa iklim değişikliğinin tesirleri nedeniyle cazip olduğunu da anımsattı.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Fiyatlı çalışan sayısı şubatta 128 bin azaldı

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.