Akyazı’da ‘Doğu Türkistan’ İçin Yürüyüş Düzenlendi

Akyazı’da ‘Doğu Türkistan’ için yürüyüş düzenlendi

SAKARYA – Sakarya’nın Akyazı ilçesinde Çin’in Doğu Türkistan’da Müslümanlara yönelik yürüttüğü zulme yönelik tepki yürüyüşü düzenlendi.
Çin’in Doğu Türkistan’da Müslümanlara yönelik yaptığı zulme tepkiler çığ gibi büyüyor. Son olarak Sakarya’nın Akyazı ilçesinde zulme tepki için ‘Ses ver Akyazı’ adı altında yürüyüş düzenlendi. Gazi Süleyman Paşa Cami önünde başlayan ve çok sayıda kişinin katıldığı yürüyüş Cevat Ayhan Camiinde önünde son buldu. Yürüyüş sonrası bir açıklama yapıldı.
‘Fiziki ve psikolojik işkenceler yapılmaktadır
Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği Genel Sekreteri Abdullahat Abdurrahman’ın da katıldığı yürüyüşün ardından basın açıklamasını okuyan Ali Açıkgöz, ‘Yerli halkın kendini savunmak için söylediği bir çift söz bile terör söylemi olarak adlandırılıyor. Uluslararası Af Örgütü rakamlarına göre Eylül 2018 itibariyle 1 milyondan fazla kişi toplama kamplarında alı konulmaktadır. On binlerce insan yakınlarından haber alamadıkları gerekçesiyle insan hakları örgütlerine başvurmaktadır. Her hangi bir yargılama yapılmaksızın ve hukuki karar olmaksızın toplama kamplarında alıkonan insanlara fiziki ve psikolojik işkenceler yapılmaktadır. Sözde yeniden eğitim merkezi olarak tanımlanan bu kamplarda yetersiz beslenme ve çok geniş çapta sistematik işkenceler yapıldığına dair deliller BM başta olmak üzere uluslararası kuruluşların elinde mevcuttur’ dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.